630-M50-240-WN4
DigiKey Part Number
151-630-M50-240-WN4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-M50-240-WN4
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-M50-240-WN4 Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Color
White
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C