629W11W1640-4NB
DigiKey Part Number
151-629W11W1640-4NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629W11W1640-4NB
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SOLDER
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629W11W1640-4NB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Features
Board Lock, Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C