629-27W2240-2T1
DigiKey Part Number
151-629-27W2240-2T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-27W2240-2T1
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS R/A SOLDER
Detailed Description
27 (25 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-27W2240-2T1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C