629-25W3650-2TD
DigiKey Part Number
151-629-25W3650-2TD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-25W3650-2TD
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 (22 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-25W3650-2TD Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Active
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 25W3
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C