629-24W7650-3NB
DigiKey Part Number
151-629-24W7650-3NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-24W7650-3NB
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-24W7650-3NB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C