629-21W1240-2NB
DigiKey Part Number
151-629-21W1240-2NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-21W1240-2NB
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-21W1240-2NB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C