629-17W2640-2TA
DigiKey Part Number
151-629-17W2640-2TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-17W2640-2TA
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-17W2640-2TA Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C