628-M25-323-BN4
DigiKey Part Number
151-628-M25-323-BN4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M25-323-BN4
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
628-M25-323-BN4 Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Color
Black
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C