628-M15-221-LN5
DigiKey Part Number
151-628-M15-221-LN5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M15-221-LN5
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock, Shielded
Number of Positions
Color
Blue
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C