628-43W2624-1NB
DigiKey Part Number
151-628-43W2624-1NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-43W2624-1NB
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS VERT SLDR
Detailed Description
43 (41 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C