627W13W3622-2N2
DigiKey Part Number
151-627W13W3622-2N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627W13W3622-2N2
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS PNL MNT
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627W13W3622-2N2 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C