627W11W1624-2N2
DigiKey Part Number
151-627W11W1624-2N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627W11W1624-2N2
Description
CONN D-SUB PLG 11POS PNL MT SLDR
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627W11W1624-2N2 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C