Image for 627-43W2624-4NB is not available
627-43W2624-4NB
DigiKey Part Number
151-627-43W2624-4NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-43W2624-4NB
Description
CONN D-SUB PLG 43POS PNL MT SLDR
Detailed Description
43 (41 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-43W2624-4NB Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C