Image for 627-43W2622-2N2 is not available
627-43W2622-2N2
DigiKey Part Number
151-627-43W2622-2N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-43W2622-2N2
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS SOLDER CUP
Detailed Description
43 (41 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-43W2622-2N2 Models
Category
Termination
Solder Cup
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C