Image for 627-36W4222-2TA is not available
627-36W4222-2TA
DigiKey Part Number
151-627-36W4222-2TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-36W4222-2TA
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS SOLDER CUP
Detailed Description
36 (32 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-36W4222-2TA Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C