Image for 627-24W7224-1NB is not available
627-24W7224-1NB
DigiKey Part Number
151-627-24W7224-1NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-24W7224-1NB
Description
CONN D-SUB PLG 24POS PNL MT SLDR
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-24W7224-1NB Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C