Image for 627-21W1624-2N2 is not available
627-21W1624-2N2
DigiKey Part Number
151-627-21W1624-2N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-21W1624-2N2
Description
CONN D-SUB PLG 21POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
627-21W1624-2N2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C