627-17W2222-2N2
DigiKey Part Number
151-627-17W2222-2N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-17W2222-2N2
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS SOLDER CUP
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-17W2222-2N2 Models
Category
Termination
Solder Cup
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C