621-M25-360-WN5
DigiKey Part Number
151-621-M25-360-WN5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
621-M25-360-WN5
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
621-M25-360-WN5 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Color
White
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C