ECS-TXO-2016MV-200-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-TXO-2016MV-200-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-TXO-2016MV-200-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-TXO-2016MV-200-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-TXO-2016MV-200-TR
Description
XTAL OSC TCXO 20 MHZ HCMOS SMD
Detailed Description
20 MHz TCXO CMOS Oscillator 1.8V, 2.5V, 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V, 2.5V, 3.3V
Mfr
Frequency Stability
±2.5ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
4.8mA
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)