ECS-MPI4040R4-4R7-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECS-MPI4040R4-4R7-R |
Description | FIXED IND 4.7UH 2.9A 67 MOHM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µH Shielded Inductor 2.9 A 67mOhm 1816 (4540 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECS-MPI4040R4-4R7-R Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 67mOhm |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Obsolete | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Inductance | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case 1816 (4540 Metric) |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm) |
Current - Saturation (Isat) 3.9A | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |