RG160-28/14NTDA
DigiKey Part Number
381-2425-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG160-28/14NTDA
Description
FAN BLOWER CF 220X56MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Centrifugal 24VDC Square - 220mm L x 220mm H Ball 181.3 CFM (5.08m³/min) 3 Wire Leads
Category
Power (Watts)
64 W
Mfr
RPM
Series
Termination
3 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Weight
3.1 lbs (1.4 kg)
Size / Dimension
Square - 220mm L x 220mm H
Current Rating (Amps)
2.65A
Width
56.00mm
Voltage Range
16 ~ 28VDC
Air Flow
181.3 CFM (5.08m³/min)
Material - Frame
Plastic, Glass Filled
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic, Fiberglass Reinforced
Fan Type
Lifetime @ Temp.
55000 Hrs @ 40°C