PINV300SW-120
DigiKey Part Number
95-PINV300SW-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PINV300SW-120
Description
COMPACT POWER INVERTER 300W 2X 5
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 300 W Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets NEMA 5-15R (2) North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R (2)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminals
Packaging
Bulk
Power - Output Continuous
300 W
Part Status
Active
Power - Output Surge
600 W
Type
Inverter
Remote Capability
Yes
Voltage - Output
110VAC
Region Utilized
North America
Voltage - Input
12VDC
Size
9.00" L x 6.70" W x 4.40" H (228.6mm x 170.2mm x 111.8mm)