PDUMH20HVL66
DigiKey Part Number
95-PDUMH20HVL66-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMH20HVL66
Description
3.23.8KW 208/240V SINGLE-PHASE M
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
Category
Overload Protection
None
Connector - AC Input
NEMA L6-20P
AC Outlets
10
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (8), C19 (2)
Voltage - Input
208V, 230V
Mounting Type
Rack, Horizontal
Housing Material
Metal
Current - Max
20A