NPOE-30W-1G-INT
DigiKey Part Number
95-NPOE-30W-1G-INT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPOE-30W-1G-INT
Description
GIGABIT POE+ MIDSPAN ACTIVE INJE
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector 10/100/1000 Mbps Data Rate
Category
Power (Watts) - Per Port
30W
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Compliance
IEEE802.3, IEEE802.3ab, IEEE802.3af, IEEE802.3at, IEEE802.3u
Packaging
Box
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Type
Midspan Injector
Mounting Type
Desktop
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
5.40" L x 2.60" W x 1.40" H (137.2mm x 66.0mm x 35.6mm)
Number of Ports
1
Note
AC Power Cord Included
Voltage - Output
53V
Input Connector
RJ45
Current - Output
566 mA