9PX1000RT
DigiKey Part Number
95-9PX1000RT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9PX1000RT
Description
EATON 9PX 1000VA 900W 120V ONLIN
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Online (Double Conversion) General Purpose, Industrial Control 1kVA / 900W 100V, 110V, 120V, 125V
Category
Backup Time - Max Load
3 minutes
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Media Lines Protected
RS-232
Packaging
Box
Voltage - Output
100V, 110V, 120V, 125V
Part Status
Active
Input Connector
NEMA 5-15P
Type
Online (Double Conversion)
Output Connector
NEMA 5-15R (8)
Voltage - Input
100VAC, 110VAC, 120VAC
Cord Length
8' (2.44m)
Applications
General Purpose, Industrial Control
Approval Agency
cUL
Form
Rackmount, Tower
Size / Dimension
17.700" L x 17.300" W (449.58mm x 439.42mm)
Power - Rated
1kVA / 900W
Height
3.400" (86.36mm)