XL60-3R0308T-R
DigiKey Part Number
283-XL60-3R0308T-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL60-3R0308T-R
Description
CAP 3V 3000F THREAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3000 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Axial, Can 0.23mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.23mOhm
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Weld Stud
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Axial, Can
Capacitance
3000 F
Size / Dimension
2.390" Dia x 5.433" L (60.70mm x 138.00mm)
Tolerance
0%, +20%
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Voltage - Rated
3 V