TV1030-3R0106-R
DigiKey Part Number
283-4668-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV1030-3R0106-R
Description
CAP 10F -10% +30% 3V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 26mOhm 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
10 F
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm