SMCJ16AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
In Stock: 165
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMCJ16AH
DigiKey Part Number
283-SMCJ16AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ16AH
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V