SMAJ70AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ70AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ70AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ70AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ70AH
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 3.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V