SMAJ13AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ13AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ13AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ13AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ13AH
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 18.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V