S500-630-R
DigiKey Part Number
283-S500-630-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S500-630-R
Description
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
630 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
0.35
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
BSI, CCC, CSA, cURus, IMQ, SEMKO, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.2 Ohms