KR-5R5H224-R
DigiKey Part Number
283-KR-5R5H224-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KR-5R5H224-R
Description
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Horizontal 75Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
220 mF
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
75Ohm @ 1kHz