KR-5R5C474-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-KR-5R5C474-R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KR-5R5C474-R |
Description | CAP 470MF -20% +80% 5.5V T/H |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 50Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | KR-5R5C474-R Models |
Category | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance 470 mF | Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm) |
Tolerance -20%, +80% | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Voltage - Rated 5.5 V | Operating Temperature -25°C ~ 70°C |
ESR (Equivalent Series Resistance) 50Ohm @ 1kHz |