KR-5R5C334H-R
DigiKey Part Number
283-KR-5R5C334H-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KR-5R5C334H-R
Description
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
Detailed Description
330 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 50Ohm 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
330 mF
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
50Ohm