HSH1030-3R8157-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CAP-XX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Tecate Group
In Stock: 56
Datasheet
150 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 70mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
HSH1030-3R8157-R
DigiKey Part Number
283-HSH1030-3R8157-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSH1030-3R8157-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 150F 3.8V
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
150 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 1kHz