HFW1V2210H6R8K
DigiKey Part Number
283-HFW1V2210H6R8KTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HFW1V2210H6R8KCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HFW1V2210H6R8KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW1V2210H6R8K
Description
FIXED IND 6.8UH 26.5A 2.9 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Wirewound Inductor 26.5 A 2.9mOhm Max 3-SMD, J-Lead
Category
Current - Saturation (Isat)
19A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.9mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
15MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
3-SMD, J-Lead
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
3-SMD
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)