HCM1A1305V3-8R2-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305V3-8R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305V3-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2UH 7.5A 18.5 MOHM
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 7.5 A 18.5mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
18.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
9MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
13A