EXLA1V0808-100-R
DigiKey Part Number
283-EXLA1V0808-100-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EXLA1V0808-100-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EXLA1V0808-100-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXLA1V0808-100-R
Description
FIXED IND 10UH 8.7A 22.9 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 8.7 A 22.9mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
22.9mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.311" (7.90mm)