DR124-470-R
DigiKey Part Number
513-1436-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1436-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1436-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR124-470-R
Description
FIXED IND 47UH 2.2A 149.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 149.6mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR124-470-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.63A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
149.6mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)