4230-T130-K0BU-40A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Datasheet
Circuit Breaker Thermal Magnetic 40A 480 V AC 125 V DC Lever DIN Rail
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
4230-T130-K0BU-40A
DigiKey Part Number
4230-T130-K0BU-40A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4230-T130-K0BU-40A
Description
CIR BRKR THERM 40A 480VAC/125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
4230-T130-K0BU-40A Models
Category
Current Rating (Amps)
40A
Manufacturer
Voltage Rating - AC
480 V
Series
Voltage Rating - DC
125 V