TL6120DF500QG
DigiKey Part Number
EG6080TR-ND - Tape & Reel (TR)
EG6080CT-ND - Cut Tape (CT)
EG6080DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL6120DF500QG
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
EDA/CAD Models
TL6120DF500QG Models
Outline
7.40mm x 7.40mm
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Force
500gf
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switch Function
Off-Mom
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.50mm
Mechanical Life
500,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
10.00mm