RP8101B2M1CEBLKBLKNIL
RP8101B2M1CEBLKBLKNIL
Additional Requirements for Selecting a Switch
RP8101B2M1CEBLKBLKNIL
DigiKey Part Number
EG5541-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP8101B2M1CEBLKBLKNIL
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
EDA/CAD Models
RP8101B2M1CEBLKBLKNIL Models
Category
Voltage Rating - DC
50 V
Color - Actuator/Cap
Black
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
125 V