MS085R100F080C1A
DigiKey Part Number
MS085R100F080C1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS085R100F080C1A
Description
SWITCH SNAP ACT SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MS085R100F080C1A Models
Category
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer
E-Switch
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Series
Operating Force
80gf
Packaging
Bulk
Release Force
25gf
Part Status
Active
Operating Position
0.335" (8.5mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.043" (1.1mm)
Switch Function
On-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
0.4VA (AC/DC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
20 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Voltage Rating - DC
20 V