MBRS20200CT
DigiKey Part Number
4878-MBRS20200CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRS20200CT
Description
DIODE ARR SCHOT 200V 10A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBRS20200CT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A