DI78L18ZAB
DigiKey Part Number
4878-DI78L18ZABCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI78L18ZABTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI78L18ZAB
Description
IC REG LINEAR 18V 100MA TO92
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI78L18ZAB Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
PSRR
38dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max)
40V
Supplier Device Package
TO-92
Voltage - Output (Min/Fixed)
18V