DI048N04PQ2-AQ
DigiKey Part Number
4878-DI048N04PQ2-AQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI048N04PQ2-AQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI048N04PQ2-AQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI048N04PQ2-AQ
Description
MOSFET 2N-CH 40V 48A 8TDSON
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 48A (Tc) 27W (Tc) Surface Mount TDSON-8-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI048N04PQ2-AQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48nC @ 10V
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2270pF @ 20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
27W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
48A (Tc)
Package / Case
8-PowerVDFN
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.6mOhm @ 12A, 10V
Supplier Device Package
TDSON-8-4
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA