DI010N03PW
DigiKey Part Number
4878-DI010N03PWTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI010N03PWCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI010N03PWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI010N03PW
Description
MOSFET POWERQFN 2X2 N 30V 10A 0.
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 10A (Tc) 1.4W (Tc) Surface Mount 6-QFN (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI010N03PW Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1120 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.4W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
6-QFN (2x2)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 10A, 10V