BZT52B3V9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 3.9 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
BZT52B5V1-AQ
BZT52B3V9
DigiKey Part Number
4878-BZT52B3V9TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B3V9
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52B3V9 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW