BZT52B18
DigiKey Part Number
4878-BZT52B18TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BZT52B18CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZT52B18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B18
Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52B18 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
65 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW